شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 7029

صراط
على صفايى حائرى (1378 - 1330) انديشمند فرهيخته، عارف شيدا و نويسنده و شاعر بى آرام، در شهر قم به دنيا آمد و دوره‏ ى كودكى و نوجوانى را در اين شهر سپرى نمود. پس از آشنايى با ادبيات كودكان در سطح مجلّه‏ هاى كودك آن روزگار و دست‏يابى به ادبيات نوجوان در سطحى گسترده‏ تر، در چهارده سالگى به تاريخ ادبيات ايران و ادبيات معاصر جهان روى آورد و با شاهكارهاى ادبى، در هر دوره آشنا شد. آشنايى با آثار و انديشه‏ هاى فرانتس كافكا و صادق هدايت و تحليل‏هاى پوچ‏گراى غربى و آمريكاى لاتينى و طرح‏هاى اگزيستانسياليسمى و ماركسيسمى، ره‏ آورد مطالعات گسترده‏ اش در آغاز نوجوانى بود.
هم‏زمان، به تحصيل و تلمّذ ادبيات عرب، معارف و فقه اسلامى، نزد پدر فرزانه و دانشمندش همت گمارد.
مرحوم صفایی حائری ، آثار خود را با نام مستعار (ع .ص ) منتشر می کرد ، كه هم مخفّفى از نام و نام خانوادگى‏ اش بود و هم، به معناى«چشم جلوگير!»
صفايى، انسان را نه بازيگر، و نه بازيچه و تماشاگر؛ كه - هم‏زبان با حافظ - او را طاير گلشن قدس و رهرو منزل عشق مى‏ خواند؛ اين پرنده‏ ى مهاجرى كه ز سر حدّ عدم، تا به اقليم وجود، اين همه راه، بال پرواز گشوده است. در جايى كه حافظ هم، دل‏ نگران عمرى است كه بى‏ حضور صرّاحى دوست و جام مِى مى‏ گذرد، صفايى به سلوك در «صراط» فرا مى‏ خواند :
«آن‏ها كه صداى پاى مرگ را، از آهنگ ضربان قلب‏شان، نزديك‏تر احساس مى‏ كنند؛ و در ضيافت «زندگى، «مرگ» را مى‏بينند، كه به هر مولودى، چگونه خوش‏ آمد مى گويد! اينان، تا رسيدن «مرشد» و «وسيله ‏ها» و «شرايط بهتر»، منتظر نمى‏ مانند و راه‏يابى به «صراط» را، مى‏ طلبند.»
وی که خود پدر شهید بود ، در 48 سالگي، در 29 ربيع الاول 1420 در راه زيارت حضرت امام رضا (ع) در اثر تصادف، بدرود حيات گفت .
در این نوشتار از میان آثار متعدد ایشان کتاب « صراط» را به حضورتان معرفی می نماییم :
در اين کتاب ديداری داريم با سوره حمد و صراط مستقيم و نزديک ترين راه تا رشد انسان و بهترين خريدار برای متاع ها و سرمايه ها. و قرآن اين عميق گسترده پربار ، از اين سوره متولد می شود، سوره حمد، ام الکتاب، مادر قرآن است، فاتحه الکتاب است و گشايش گر تمامی قرآن.در اين کتاب با اين سوره آشنا می شويم، سوره ای که آدمی با اسم و نشانه الله، به حمد و صراط يعنی عبوديت و توحيد، می رسد. در حالی که با فکر و عمل و عشق و جهاد و بلاء و عجز، همراه شده و آخر سر، با اعتصام و استعانت، بر اين قله راه يافته. و در صراط با انعام شده ها و همراه ها و با مغضوب ها و گم شده ها، آشنا گرديده است. اين فرازی از سوره حمد است. بی جهت نيست که اين سوره، مادر قرآن است.

مشخصات کتاب:

عنوان کتاب: صراط
مؤلف: استاد علی صفایی حائری
صفحات: 176
ناشر: لیله القدرنظرات اخیر