شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 6204


 

معرفي مختصر كتاب:
كتاب «امام علی (‌ع)‌، صدای عدالت انسانی» را نيم‌قرن پيش، پژوهشگر مسيحی لبنانی به نام جورج سجعان جرداق، تأليف و در بيروت منتشر كرد. نشر اين كتاب با استقبال عجيبی در سراسر جهان اسلام روبه‌رو شد و شخصيت‌های برجسته‌ای از علمای اسلام از جمله علامه محمدتقی ‌جعفری با ارسال پيام و نامه، جرداق را مورد حمايت، تشويق و تأييد قرار دادند.
«جورج جرداق»، استاد لبناني و مسیحی ادبيات عرب، كتاب «امام علي، صداي عدالت انساني» را در پاسخ به پرسش‌هاي بي‌پايان دانشجويانش دربارة روش و منش علي بن ابي‌طالب تاليف كرده و در اين كتاب به بازخواني زندگي امام و درس گرفتن از آن براي زمانة امروز پرداخته است. او در اين كتاب نشان مي‌دهد كه امام علي (ع) فريادگر عدالت انساني و منادي حقوق بشر در روزگاري بود كه جهل و تعصب، دست و پاي انديشة بشري را بسته بود.
این کتاب در پنج جلد و با عناوین : علی و حقوق بشر ، علی و انقلاب فرانسه ، علی و سقراط ، علی و روزگارش ، علی و اعراب رشته تحریر درآمده است .
گفتنی است که ترجمه های متعددی از کتاب « امام علی صدای عدالت انسانی » منتشر شده است که ترجمه اخیر اثر آقای محمد علی سلطانی است که در دو مجلد و توسط انتشارات پنجره منتشر شده است .
نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است استنادات جرج جرداق است که گاهی با منابع شیعی همخوانی ندارد و این به علت عدم دسترسی نویسنده به برخی منابع تاریخی معتبر است.
در آستانه میلاد با سعادت حضرت علی (ع) مطالعه این کتاب خالی از لطف نخواهد بود .
قسمتهایی از کتاب :
علی می دانست که فقر با هر فضیلت و ارزشی در می افتد تا به ابزار کفر و انکار تبدیل شود . به همین جهت در هر فرصتی با فقر جنگید و راه را بر آن بست ... در روش علی اگر شخص زیرک باشد ؛ « فقر زیرکی را گنگ می سازد » اگر کشوری می خواهد مردمش دوستدار و مخلص یکدیگر باشند باید که مردمش را گرسنه نسازد ، زیرا همانگونه که علی می گوید : « فقیر در وطنش غریب است » و اگر مرگ زشت ترین حادثه ای است که انسان در زندگی اش از آن رنج می برد در زبان علی ، بدی آن از فقر کمتر است :« فقر مرگ بزرگتر است .» ج اول ، ص 127

مشخصات کتاب
• عنوان: امام علي(ع) صداي عدالت انساني
• پدیدآورنده: جورج جرداق
• مترجم: محمدعلي سلطاني
• ناشر: پنجره
• تعداد جلد: 2 جلد
• تعداد صفحه: 1096
• تیراژ : 3000نظرات اخیر