شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 4464

 روی ماه خداوند را ببوس
"هر کس روزنه‌ای است به سوی خداوند، اگر اندوهناک شود. اگر به شدت اندوهناک شود."
"روی ماه خداوند را ببوس” در حقیقت داستان شک به چیستی وجود انسان و خداست ، داستان زندگی مردی که در مورد خودش و خدایی که تا چندی قبل می شناخته دچار شک وتردید می شود .
شخصیت اصلی داستان یونس دانشجوی دکترای پژوهشگری اجتماعی است که برای تز دکترا در حال تحقیق و جستجوی دلیل جامعه شناختی خودکشی دکتر جوانی به اسم پارسا است. پارسا دکترای فیزیک داشته و سالها بر روی مفاهیم ریاضی انسانی تحقیق و مطالعه داشته و هیچ مشکل عمده ای که دلیلی برای خودکشی باشد هم نداشته .
روی ماه خداوند را ببوس به زعم بسیاری از فعالان حوزه ادبیات داستانی، تاکنون موفقترین کار مصطفی مستور است. کاری که هم توانست مخاطب عام را جذب کند و هم مخاطبان خاص را با خود همراه سازد. دغدغه های اجتماعی و آنچه که در ساختار کلی زندگی مردم شهرنشین می گذرد عمده ذهنیت این نویسنده را تشکیل می دهد، ذهنیتی که در اغلب آثار او مشهود است .
این کتاب اولین بار در سال۱۳۷۹ توسط نشر مرکز منتشر شد و تاکنون 41 بار چاپ و منتشر شده است . «روی ماه خداوند را ببوس » برگزیده جشنواره قلم زرین نیز شده است .
وحالا قسمتی از متن رمان :
« وقتی طلوع کردی من آن بالا بودم پشت شیشه . محو تو . آخ که گاهی پایین چه قدر بهتر از بالاست ! تو نمی دانستی من چه بازی غریبی را شروع کرده ام . تو ان پایین مثل یک حجم آبی می درخشیدی و من به هر چه رنگ ابی بود حسودی ام می شد ...........
و تو هنوز نمی دانستی من چه بازی غریبی را شروع کرده ام . »
... «خداوند برای هر کس همان قدر وجود داره که او به خداوند ایمان داره ...
اگه ابراهیم برای تکمیل ایمانش محتاج معجزه بازسازی قیامت بر روی زمین بود یا موسی محتاج تجلی خداوند بر طوره علی (ع ) لحظه ای در توانایی و اقتدار خداوندش تردید نکرد و هموار می گفت اگر پرده ها برچیده شوند ذره ای بر ایمان او افزوده نخواهد شد . خداوند علی (ع ) بی شک بزرگ ترین خداوندی است که می تواند وجود داشته باشد ... »
 

مشخصات کتاب :
نام کتاب : روی ماه خداوند را ببوس
نویسنده : مصطفی مستور
موضوع : رُمان
ناشر : نشر مرکز
چاپ چهل و یکم 1391
برگزیده ی جشنواره ی قلم زرین به عنوان بهترین رمان سال های 1379 و 1380نظرات اخیر