شهروند خبرنگارتازه‌های سایت
آمارگیر

کد مطلب: 2561
تاریخ انتشار: د, 1391/09/27 - 14:41
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل در تولید محصول کلزا در جایگاه دوم کشور قرار گرفته و مسند‌نشین رقابت با سایر استان‌هاست.

 
به گزارش سبلانه، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، خلیل نیکشاد اظهار داشت: مناطق شمالی این استان از حیث تولید دانه‌های روغنی سویا و کلزا جایگاه ممتاز و ویژه‌ای دارند و همه ساله هزاران تن محصول تولید شده روانه کارخانه‌های روغن‌کشی و بازار مصرف می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری با استحصال 28 هزار تن کلزا توانستیم جایگاه دوم کشوری را احراز کنیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل یادآور شد: ما از این حیث ارتقا و رشد خوبی را شاهد بودیم به طوری که پیش‌بینی می‌کنیم این روند در سال‌های آینده به گونه‌ای پیش برود که جایگاه اول را نیز کسب کنیم.
نیکشاد گفت: در تولید دانه روغنی سویا که جزو محصولات استراتژیک می‌باشد هزار و 200 تن تولید بذر در کلاس‌های مختلف مادری و گواهی شده به ثمر نشسته است.
این مسئول تاکید کرد: این بذور با رعایت شاخص‌های فنی مدیریت تولید و به زراعی به ازای هر هکتار 2 هزار و 780 کیلو تولید محصول را داشتیم که رکورد بسیار مناسب و جدیدی می‌باشد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ابراز داشت:‌ در راستای تولید محصول بیشتر تامین نهاده‌های کشاورزی نظیر کود و سم و همچنین استفاده از حشرات مفید علیه آفات در مزارع سویا جزو کارهای شاخص بوده است.
نیکشاد افزود:‌ جهاد کشاورزی استان با داشتن توانمندی ارائه مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم به کمک مهندسان مقیم و ناظر سعی می‌کند کمیت و کیفیت تولید را ارتقایی مضاعف ببخشد.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به موعد کشت محصولات پاییزی ضرورت دارد تمام زارعان به مبانی توصیه شده کشت و زرع مناسب و مدیریت به زراعی توجه داشته باشند تا مشکلی در این زمینه متوجه تولید‌کنندگان نشود.
منبع: فارس
انتهای پیام/

ارسال نظر


نظرات اخیر